ایده طراحی و چیدمان حیاط های کوچک

نوشته ۴ نظر مطرح شده

ایده طراحی و چیدمان حیاط های کوچک

بیشتر خانه های ما یا حیاط ندارند و یا اگر حیاط داشته باشند، این فضا بسیار کوچک است. برخی که در این خانه ها زندگی می کنند فکر می کنند حیاطشان کوچک تر از آن است که بخواهند آن را دکور کنند. برای همین آن را به حال خود رها می کنند که نتیجه ی این بی توجهی می شود چمن هایی رو به مرگ و چند تکه سنگ و شاید گاهی چند صندلی ای در آن دور و اطراف! شما با دیدن این تصاویر و مطالب از دکوراسیون حیاط متوجه خواهید شد که همین فضا می توانید به بخشی دلنشین در خانه تان تبدیل شود.

بله حقیقت دارد! اگر خانه ای را دیده باشید که حیاط آن به خوبی طراحی شده باشد، متوجه می شوید که تمام اجزای آ ن با تدبیر و تفکر کنار هم قرار گرفته اند. هرچقدر هم فضا کوچک تر باشد این جزییات بیشتر به چشم می آیند چرا که فاصله ی کمی نسبت به هم دارند و فرصت بیشتری برای ابراز وجود! پس با تصاویری از دکوراسیون حیاط های کوچکی که با استراتژی مشخص و از پیش تعیین شده طراحی شده اند همراه ما باشید. شما هم دستی به سر گوش حیاطتان بکشید و آن را به محیطی الهام بخش و مملو از آرامش تبدیل کنید.

بخشی را به پاسیو اختصاص دهید

با حیاط هایی شروع می  کنیم که پاسیو هم دارند. چرا؟ برای لذت بردن از فضای خارجی بهتر است پاسیویی را در حیاط در نظر بگیرید. در واقع تصویر اولمان تماما پاسیو است. البته نواری از باغچه ی گیاهان در اطراف آن زیبایی و طراوت لازم را به محیط بخشیده.

ایده طراحی و چیدمان حیاط های کوچک (9)

پاسیو حیاطی کوچک

دوم طراحی فضای خارجی که مشاهده می کنید هم بیشتر پاسیو است ولی دیواره های سنگی اطراف باغچه و گیاهان آن این حیاط را به بهشتی تبدیل کرده است. نیازی به گفتن نیست که دیواره هایی که به صورت سنگ های روی هم چیده شده ساخته می شوند، با گیاهان و سبزه ها همخوانی و هماهنگی بیشتری دارند.

ایده طراحی و چیدمان حیاط های کوچک (3)

حیاط پشتی با حاشیه ی سبز

این حیاط پاسیویی ساده دارد ولی صندلی های قرمز آن باعث شده تا این فضا به فضایی امروزی تبدیل شود. انتخاب هوشمندانه ی رنگ قرمز، رنگ مکمل سبز برای این حیاط، کنتراست لازم را هم تامین کرده است. البته آنچه بیش از همه در اینجا به چشم می آید جزییات چوبی است.دیوارهای مدرن و نیمکت چوبی حال و هوای سنتی و وسایل ساخته ی دست را به این محیط بخشیده است.

ایده طراحی و چیدمان حیاط های کوچک (8)

حیاط مدرن با پاسیو

حیاط بعدی برنده ی جایزه ی Coty در سال 2011 بوده که توسط Tim Johnson طراحی شده است. مشتری حیاطی می خوشات که بتوان در آن به تفریح پرداخت. با استفاده از آبنمایی برکه مانند و باغچه های پر از گل خواسته ی آن ها بر آورده شد.

ایده طراحی و چیدمان حیاط های کوچک (15)

حیاط کوچک با پایسو

پاسیوی حیاط تصویر بعد بیشتر از همه با این صندلی و میزی که چتری برای روزهای آفتابی تابستان روی آن تعبیه شده است، جلوه می کند. در اطراف پاسیوی سنگی هم گیاهان و سبزه ها هستند که باعث دلبازی فضا شده اند.

ایده طراحی و چیدمان حیاط های کوچک (12)

حیاط کوچک با پاسیو و فضای استراحت

بخش بندی فضا

یکی از استراتزی های محبوب برای طراحی حیاط های کوچک، تقسیم کردن فضا به بخش های مختلف و دکور کردن هر کدام از آن ها با دقت فراوان است. مثلا این حیاط که توسط سایت  Growsgreen Landscape Design معرفی شده است، پاسیوهایی دارد که با نیمکت های چوبی و یا اختلاف ارتفاع از هم جدا شده اند.

ایده طراحی و چیدمان حیاط های کوچک (14)

حیاط کوچک با چند پاسیو

حیاط بعدی با استفاده ز مسیرهای حرکتی مختلف تقسیم بندی شده است. مسیرهای سنگی و چوبی. بخشی برای نشستن و استراحت و گیاهان اطراف بخش های جالب دیگر این حیاط هستند.

ایده طراحی و چیدمان حیاط های کوچک (4)

طراحی حیاط کوچک با دقت و ظرافت

حیاط تصویر بعد دارای باغچه ای سبز، فضای قرارگیری مبلمان فضای خارجی و سنگ هایی در جلوی در ورودی است. دقت کنید که شن و ماسه چگونه در اطراف این سنگ ها قرار گرفته و در کنار بخش های مربوط به گیاهان این حیاط را به حیاطی امروزی تبدیل کرده است.

ایده طراحی و چیدمان حیاط های کوچک (7)

حیاط مدرن با طراحی بخش های جداگانه

در حیاط هایی که از سنگ برای پوشش کف استفاده می کنند، گیاهانی  را هم برای قرار گرفتن در میان آن ها در نظر می گیرند. انتخاب مخصوص برای این بخش در این حیاط باعث شده تا فضا بامزه و دوستانه به نظر برسد. به خصوص که گیاهان کوچک بهاری و چمن  برای این حیاط انتخاب شده اند.

ایده طراحی و چیدمان حیاط های کوچک (10)

مسیر سنگی و پاسیو در حیاط کوچک

شاید باور نمی کردید که بتوان در حیاطی کوچک هم استخر داشت! این حیاط نشان می دهد که با کمی تدبیر، فضای کافی برای یک استخر هم فراهم می شود.

ایده طراحی و چیدمان حیاط های کوچک (11)

پاسیو، استخر و چمن

یکی از بخش های مهم در طراحی حیاط، ساخت باغچه است. باغچه های مطبق تصویر زیر، فضا هایی جداگانه و منحصر به فرد برای قرار دادن گیاه و سنگ و… فراهم کرده است. می توانید بستر هر کدام از آن ها را مختلف انتخاب کنید و حتی مثل این تصور در یکی فقط سنگ قرار دهید. نورپردازی هوشمندان را هم فراموش نکنید.

ایده طراحی و چیدمان حیاط های کوچک (17)

دیواره های سیمانی در حیاط

حتی اگر حیاطتتان تنها یک بخش اصلی داشته باشد، می توانید با حاشیه ی سنگی آن را طراحی کنید و به آن جلوه ببخشید. به جای استفاده از گیاهان مختلف مثل این تصویر بخش میانی را سبز نگه دارید. برای تنوع در اطراف آن گیاهان مدرن بکارید.

ایده طراحی و چیدمان حیاط های کوچک (2)

حیاط سبز با حاشیه ی سنگی

در باغچه هم می توانید تنوع ایجاد کنید. در این تصویر سنگریزه ها، گیاهان استوایی، چمن، سنگ های بزرگ و حوضچه ی آبی دیده می شود که همگی در این فضای کوچک جمع آمده اند و نتیجه باغچه ای شده است که بیشترین استفاده را از هر متر مربع برده است.

ایده طراحی و چیدمان حیاط های کوچک (16)

باغچه ای پر در حیاط

مطمئنن فکر نمی کردید که تقسیم کردن بخش های مختلف برای تزیین آن ها را بتوان در تکه ای آجر هم به کار برد! هیچ بخشی نیست که فکر کنید می توان آن را نادیده گرفت. این جزییات زیبا است که حیاط شما و طراحی آن را زیبا می کند.

ایده طراحی و چیدمان حیاط های کوچک (18)

کاکتوس در آجر

خلاق باشید

در آخرین گروه از حیاط هایمان به آن هایی می پردازیم که بسیار متفاوت بوده و چیزی جدید برای ارائه دارند. این حیاط خانه ای درسان فرانسیسکو است که با ترکیب بندی متفاوت برای گیاهان و نرده ها و نیمکت محیطی تک و زیبا آفریده است.

ایده طراحی و چیدمان حیاط های کوچک (1)

حیاطی با ترکیب هندسی

صاحب حیاط بعدی مکانی برای استراحت و وقت گذرانی می خواست. به همین خاطر Thomas Kyle حیاطی به سبک مناطق روستایی اروپایی با چمن و سنگ های شطرنجی برای او طراحی کرد.استفاده از گیاهانی با رنگ بنفش فضای حیاط را جادویی کرده است.

ایده طراحی و چیدمان حیاط های کوچک (13)

حیاط کوچک به سبک اروپایی

هیچ چیز مثل حیاط مدرنی که در شب رنگ و رویی تازه می گیرد نیست. این پاسیو با نورپردازی هوشمندانه آتشدانی زیبا هم دارد.در اینجا فضایی برای نشستن به دور آتش هم در نظر گرفته شده است.

ایده طراحی و چیدمان حیاط های کوچک (5)

پاسیویی زیبا و خلاقانه با آتشدان و نورپردازی زیبا

می توایند بهشت های استوایی را به خانه تان بیاورید!شاید در ابتدا این حیاط مجموعه ای نامنظم از گیاهان مختلف استوایی به نظر بیاید ولی در تک تک بخش های آن دقت و تفکر به کار رفته است. به مسیر عبور و مرور سنگی و نحوه ی قرار گرفتن گیاهان در اطراف آن را مشاهده کنید.

ایده طراحی و چیدمان حیاط های کوچک (6)

حیاطی به شکل جنگل های استوایی

با حیاطی که به خاطر ترکیب بندی گیاهانش خلاقانه شده است این پست را به پایان می رسانیم. از آنجا که زمین با سنگ و سنگریزه پوشانده شده، گیاهان بیشتر به چشم می آیند. هر گیاه ویژگی خاص و منحصر به فرد خودش را در این فضا به راحتی به نمایش می گذارد.

ایده طراحی و چیدمان حیاط های کوچک (19)

چیدمان هوشمندانه گیاهان در حیاط

شما هم در خانه تان حیاط، پاسیو و یا بالکن کوچکی دارید؟ چه تدبیری در آن به کار بردید تا جذاب و دوست داشتنی شود؟ نظراتتان را با ما در میان بگذارید …

برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

نظر شما ...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • پاسخ دادن عليرضا:

  عالي بود ممنون

 • پاسخ دادن وحید:

  خیلی زیبا بود کاش یه باسلیقه ای بود باغچه منو میکاشت

 • پاسخ دادن navid:

  عالی بود مخصوصا اون عکس ساکولنت توسی بلوک سیمانی
  ممنون ازتون