چگونه رنگ اتاق خود را انتخاب کنیم؟

نوشته ۵ نظر مطرح شده

چگونه رنگ اتاق خود را انتخاب کنیم؟ تا نیازهای کاربری و روحی ما رو بر آورده کنه و در نتیجه خونه یا محل کاری داشته باشیم که دکوراسیونش برای رسیدن به اهدافمون به ما کمک کنه.پذیرایی  فضای گرمی باشه برای دور هم جمع شدن ساکنین ، اتاق خواب آرامش لازم رو برای استراحت کردن داشته باشه، اتاق کارخسته کننده نباشه، فروشگاه جذابیت برای مشتریان داشته باشه و در عین حال حس امنیت و اعتماد رو در مشتری ایجاد کنه ؛ اینا تعدادی از انتظاراتیه که ما از فضامون داریم و در صورتی این انتظارات برآورده می شن که ما نگاهی تخصصی به نحوه انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی اتاقمون داشته باشیم.

دنیای سیاه وسفید دنیای کسل کننده ایه ولی دنیای رنگی حال و هوای مورد نیاز روح و روان و احساس ما رو تامین می کنه اگر در انتخابش توجه لازم رو داشته باشیم.

رنگ اتاق مهمترین و تاثیرگذارترین عنصره که با به کار بستن ماهرانه آن می تونیم زیبایی های فضا رو بیشتر کنیم و عیب های معماری یا مبلمان رو بپوشونیم. رنگ می تونه احساس نظم یا بی نظمی در فضا رو ایجاد کنه، اتاق رو کوچک تر یا بزرگتر نشون بده و به اتاق هویت و شخصیتی مناسب نیاز شما بده.

برای انتخاب بهترین رنگ دکوراسیون داخلی  به نکات زیادی باید توجه کنیم . درادامه جدیدترین و مهمترین ثاثیرات رنگ که عموما تحت عنوان روانشناسی رنگ مطرح می شه از معتبرترین و به روزترین منابع علمی ذکر شده تا با در نظر گر فتن خصوصیات شخصی مون بتونیم رنگ مناسب تری برای اتاقمون انتخاب کنیم.

تاثیر رنگ اتاق روی روح و جسم ما:

از نظر نوع تاثیر، رنگها را می توان به سه گروه تقسیم کرد: فعال و پرجنب و جوش ، منفعل و ساکن ، خنثی. رنگهای روشن تر سیال و روان هستند و باعث می شوند که اتاق وسیعتر به نظر برسد. رنگهای تیره پخته و گرم هستند، آنها به اتاق بزرگ شما ظاهری دنج تر و صمیمی تر می دهد. حالا خصوصیت چند رنگ اصلی و تاثیرات آنها را بررسی می کنیم.

 طراحی داخلی مجلل با رنگ قرمز

قرمز؛ سطح انرژی فضا را بالا می برد و برای محیطهایی که نیاز به مقدار زیادی انرژی و هیجان دارند، انتخاب مناسبی است. در اتاق نشیمن و ناهارخوری، قرمز افراد را به سمت همدیگر هدایت می کند و گفتگوها را شکل می دهد. در ورودی خانه ، تاثیر عمیق و قدرتمندی را القا می کند.فشار خون و ضربان قلب را بالا می برد، بنابراین برای اتاق خواب انتخاب مناسبی نخواهد بود، مگر اینکه اتاقی باشد که شما معمولا بعد از تاریکی هوا از آن استفاده می کنید. وجوذ نور مصنوعی از تاثیر این رنگ می کاهد و باعث می شود که رنگ شیک و مجللی به نظر برسد. به طور کلی ، قرمز آدرنالین را در رگها پمپ می کند و این قدرت فوق العاده تنها منحصر به این رنگ است.مطمئنم تا حالا فهمیدید استفاده از رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی خانه چه تاثیراتی روی ما داره دیدن تصاویر بیشتر به شما کمک می کنه بهتر درک کنید که چه حسی نسبت به رنگ قرمز دارید. به مطالب مرتبط در این زمینه (مبلمان قرمز زیبا برای اتاق پذیرایی ، عکس مبلمان و کاناپه اتاق پذیرایی قرمز )یه سری بزنید.

ست قرمز پذیرایی

رنگ مناسب برای پذیرایی لوکس

اتاق پذیرایی قرمز

اتاق پذیرایی مدرن قرمز

رنگ قرمز در نشیمن

پذیرایی شاد قرمز

دکوراسیون شاد و گرم خانه

زرد؛ سرور، وجد و گرمای تابش انوار خورشید در تسخیر این رنگ است. رنگ زرد برای استفاده در آشپزخانه، غذا خوری و حمام مناسب است، چرا که انرژی و شادی را القا می کند. در هال ، ورودی ها و فضاهای کوچک، رنگ زرد وسعت و خوشامد گویی را نشان می دهد. اگرچه رنگ زرد رنگ نشاط آوری است، نباید از آن به عنوان رنگ اصلی استفاده کرد.مطالعات نشان می دهند که افراد درمحیطهایی که با رنگ زرد رنگ آمیزی شده اند ، زودتر عصبی می شوند و کودکان هم در این محیط بیشتر گریه می کنند. در سطح وسیع زرد می تواند حس عصبانیت و ناامیدی را منتقل کند . در روانشناسی رنگ ، رنگ زرد باعث تحریک اعصاب و پاکسازی بدن می شود .

پذیرایی شاد زرد

دکوراسیون پذیرایی شاد

اتاق خواب مدرن زرد

پرده اتاق خواب مدرن زرد

پذیرایی زیبا با کاغذ دیواری زرد

مدل کاغذ دیواری زرد

مبل زرد

عکس مبل و پارتیشن زرد

دکوراسیون داخلی آرامش بخش

آبی ؛ فشارخون را پایین می آورد و تنفس و ضربان قلب را کند می کند. به این خاطر است که به عنوان رنگی آرامش بخش و متین شناخته شده است . رنگ آبی برای اتاق خواب و سرویس های بهداشتی توصیه می شود . مراقب باشید : اگرچه این رنگ روی کالیته های رنگ به نظر خیلی زیبا به نظر می رسد اما می تواند وقتی در سطح زیاد روی دیوار و مبلمان، به خصوص در فضاهایی که نور طبیعی مناسبی ندارد به کار رود ، به رنگ سرد غیرقابل تحمل تبدیل شود. اگر در یک اتاق از آبی روشن به عنوان رنگ اصلی استفاده می کنید ، با استفاده از رنگ های گرم در کنار آن ( مبلمان ، پرده ، لوازم چوبی و … ) به آن تعادل بخشید. برای اینکه محیط آرامش بخش تری در دکوراسیون اتاق نشیمن ، آشپزخانه و هال داشته باشید از تونالیته های گرم تر آبی مثل : آبی-بنفش یا فیروزه ای استفاده کنیم. برای القای آرامش  در دکوراسیون داخلی می توانید از آن به عنوان رنگ اصلی استفاده کنید که بهتر است از تونالیته های ملایم تر آبی استفاده شود. آبی تیره ، اما ، تاثیر معکوسی دارد چرا که باعث ایجاد غم می شود. بنابراین در استفاده از تونالیته های تیره آبی به عنوان رنگ اصلی در دکوراسیون داخلی خانه تان احتیاط کنید.

دیوار آبی اتاق خواب

طراحی اتاق خواب آرامش بخش

اتاق خواب آبی فیر.زه ای

ترکیب رنگی خاص اتاق خواب

اتاق خواب شیک

تخت سفید برای اتاق خواب آبی

اتاق پذیرایی فشن

پذیرایی رمانتیک و شیک

پذیرایی با پرده آبی

دکوراسیون پذیرایی با پرده آبی

حمام با تم آبی

دکوراسیون حموم با کاشی آبی

تاثیر رنگ سبز بر روان انسان

سبز ؛ رنگی که کمترین احساس خستگی را به چشم می دهد. وقتی که با آبی آرامش بخش و زرد پرانرژی همراه شود یکی از مناسب ترین ترکیب ها برای رنگ آمیزی اتاق به شمار می رود. در آشپزخانه ، درجه حرارت را پایین می آورد . در اتاق نشیمن و سالن پذیرایی ، اگرچه رنگ سبز باعث ایجاد آرامش عمیق می شود ، در عین حال محیط را به اندازه کافی گرم و جذاب می کند . وقتی به عنوان رنگ اصلی به کار  رود حس سکون و آرامش را القا می کند و سطح استرس را کاهش می دهد .

طرح خلاقانه برای اتاق نوجوان

طرح خلاقانه برای اتاق نوجوان

دکوراسیون داخلی اتاق کودک

مدل دکوراسیون داخلی اتاق کودک

طراحی داخلی اتاق خواب سبز

طراحی داخلی اتاق خواب سبز

استفاده از رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی

بنفش ؛ وقتی در تیره ترین تو نالیته ها مثل بادنجانی به کار برده می شود رنگی غنی ، پخته ، باشکوه و مهیجی خواهد بود . این رنگ تداعی کننده لوکس و شیک بودن و خلاقیت است . وقتی که به عنوان رنگ دوم در دکوراسیون اتاق به کار برده می شود ، به چرخه رنگی ما عمق می دهد . تو نا لیته های روشن تر بنفش مثل : یاسی ، مانند آبی حس آرامش بخش و استراحت را القا می کنند ، بدون اینکه حس سرد و ناخوشایندی را به همراه داشته باشند.اگه دوست دارید در مورد دکوراسیون و رنگ بنفش بیشتر بدونید استفاده از رنگ بنفش در دکوراسیون مدرن را مطالعه کنید.

عکس ناهار خوری با دیوار بنفش

عکس ناهار خوری با دیوار بنفش

صندلی بنفش ناهارخوری

صندلی بنفش ناهارخوری

پذیرایی بنفش لوکس

دکور پذیرایی بنفش لوکس

طرح جدید آشپزخونه بنفش

طرح جدید آشپزخونه بنفش

 

انتخاب رنگ مناسب اتاق نوجوان

انتخاب رنگ مناسب دکور اتاق نوجوان

احساس آرامش در اتاق خواب لوکس

احساس آرامش در اتاق خواب لوکس

پرده و دیوار یاسی اتاق خواب دوست داشتنی

پرده و دیوار یاسی اتاق خواب دوست داشتنی

رنگ مناسب سالن ورزشی

نارنجی ؛ هیجان ، الهام ، انرژی و فوران را به خانه دعوت کنید . به خاطر همین نارنجی انتخاب خوبی برای اتاق نشیمن و اتاق های خواب نخواهد بود. این رنگ تمام انرژی و حسی که در هنگام ورزش به آن نیاز دارید را ، برانگیخته می کند ؛ بنابراین استفاده در محیط های ورزشی ، یکی از بهترین کاربردها برای این رنگ خواهد بود . در تمدنهای قدیمی اعتقاد بر این بود که این رنگ درمانگر دستگاه تنفسی است و سطح انرژی بالا می برد .

انتخاب رنگ نارنجی اتاق خواب

انتخاب رنگ نارنجی دکور اتاق خواب

دکوراسیو ن پذیرایی نارنجی زیبا

دکوراسیو ن پذیرایی با مبل و پرده نارنجی زیبا

طراحی دستشویی نارنجی کودک

طراحی دستشویی نارنجی کودک

مدل ناهارخوری شاد وزیبا

مدل ناهارخوری شاد و زیبا

رنگ های خنثی ( مشکی ، خاکستری ، سفید و قهوه ای ) ؛ این رنگها در حقیقت مهترین ابزار کار یک طراح هستند . گرچه گاهی اوقات مد می شوند و گاهی هم از مد می افتند ، اما بزرگترین حسن آنها این است که کنار همه رنگ ها می شینند. همراه شدن آنها با رنگ های دیگر ایجاد شور و نشاط می کند در حالی که استفاده آنها به تنهایی القا کننده آرامش است . به کار بردن رنگ سیاه در مقادیر کم برجسته و چشمگیر است . در حقیقت ، بعضی متخصصان اعتقاد دارند که در هر فضا لازم است که از این رنگ برای عمق بخشیدن به چرخه رنگی استفاده کرد . برای انتخاب مطمئن رنگ ،  مهم ترین راه که اعتماد به طراحان است را امتحان کنید.

دکوراسیون شیک پذیرایی

دکوراسیون شیک پذیرایی با مبلمان سفید و خاکستری

دکوراسیون جذاب حمام

دکوراسیون رمانتیک حمام

دکوراسیون آشپزخانه با طراحی متفاوت

دکوراسیون آشپزخانه با طراحی متفاوت وشیک

نتیجه ؛ قاعده های کلی ذکر شده در این مقاله شروع خوبی برای انتخاب رنگ خواهد بود . ولی به یاد داشته باشید که انتخاب رنگ یک موضوع کاملا شخصی است . پس رنگ هایی انتخاب کنید که مناسب شما ، خانواده و سبک زندگی تان باشد.

شما چه رنگی رو دوست دارید؟ خودتون رو تا چه حد می شناسید؟ آیا می دونید دارای چه ویژگی های شخصیتی هستید؟

چه رنگی شما رو به وجد میاره؟ اتاق شما چه عیب هایی داره و چه جوری با رنگ می شه عیب ها رو برطرف کرد؟

برای انتخاب رنگ خونتون با ما در تماس باشید

برچسب ها: ، ، ، ،

نظر شما ...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • پاسخ دادن زهرا:

    وسایل اتاقم صورتی و سفید و بنفش از چه رنگی باید واسه دیوار های اتاق استغاده کنم که زیاد شلوغ نشه ؟ اگه میشه راهنمایی کنید مرسی

  • پاسخ دادن زری:

    عکس های متنوع وزیبایی بود به من خیلی کمک کرد درانتخاب رنگ اتاق وچیدن اتاق خواب ممنون ازلطف شما

  • پاسخ دادن Ahmad karimi:

    عالی بود.